Možno ste si všimli, že ľudia sa oháňajú slovom „depresia“ veľmi často. Slovo „depresívny“ sa do značnej miery stalo synonymom slova „smutný“ alebo „cítiť sa nejaký čas mizerne“. No pre tých, ktorí majú skutočné depresie, je to, čo cítia, omnoho horšie, ako len zopár za sebou prebiehajúcich zlých dní.
S jednou klientkou sme mali debatu o cyklických vzorcoch jej nálady, ktoré sama vnímala, a ako dokázala rozlišovať, či je v depresii, alebo naopak je len dočasne nešťastná/nespokojná so svojím životom. Naozaj sa mi páčilo, ako rozpoznávala, že je „nešťastná“ alebo „depresívna“.
Vidí to takto: „Keď ste len v zlej nálade, sú veci, po ktorých sa môžete cítiť lepšie. Keď ste však v depresii, nič vám nepomáha cítiť sa lepšie.“
Keď som ju požiadala o spresnenie, povedala, že podľa jej skúseností, nešťastní/nespokojní ľudia si dokážu vylepšiť náladu pomocou im príjemných činností, pobytom v blízkosti iných ľudí, a hľadaním radosti v maličkostiach. Môžu sa po chvíli opäť necítiť dobre, no podstatné je, že sú schopní zažiť dobrú náladu.
Naopak, ako povedala moja klientka, keď sú ľudia v depresii, nezáleží na tom, čo človek robí, resp. ktokoľvek iný sa snaží pre nich urobiť – depresívna nálada sa nezlepšuje.
Spýtala som sa jej, či je niečo, čo by mali vedieť ľudia, ktorí milujú človeka s depresiou, keďže sa sama snažila pomôcť priateľovi, ktorý má tiež depresie a ktorého partnerka nedokázala pochopiť, čo prežíva. Odpovedala mi takto:
-
Lieky a terapia sú pre osoby s depresiou nevyhnutnosťou. Podľa mojej klientky sú obe tieto dve veci nutné ako základ pomoci depresívnemu človeku, pretože „odvejú čierny mrak“, ktorým depresia zahalí myseľ i telo. Až potom, čo lieky a terapia dostanú myslenie a fyzický stav depresívneho do „normálu“, môžu sa aplikovať ďalšie postupy či zmeny smerujúce k zlepšeniu života.
-
Hovoriť človeku s depresiou, aby „zmenil svoje myslenie“, mu vôbec nepomáha. Moja klientka je presvedčená, že myseľ zahalená depresiou nemá dostatočnú energiu, potrebnú k tomu, aby aktívne zmenila negatívne myšlienky, ktoré prichádzajú spolu s depresiou. Ako sa uvádza v bode vyššie, vhodná medikamentózna liečba je „prvou pomocou“, ktorá dokáže vyvážiť mozog tak, aby sa následne dalo pracovať na odstránení depresívnych myšlienok (prostredníctvom vôle).
-
Presviedčanie, že len vhodná diéta a cvičenie problém vyriešia, je nezmyselné. Áno, sú to dôležité súčasti komplexného liečebného prístupu, ale vravieť partnerovi, že veci ako vylúčenie cukru z jedálnička alebo každodenný päťmíľový beh vyriešia všetky jeho problémy, je zavádzajúce a nevhodné.
-
Vzdelávajte sa ohľadom depresie a zapojte sa do liečby. Depresiu je ťažké prekonať sám, a v duševnom stave vášho partnera môže byť pre neho únavné a frustrujúce pokúšať sa vysvetliť, čo je treba spraviť a čo lekár navrhol počas stretnutia. Nemusíte ísť so svojím partnerom na každé sedenie, ale vedieť, aké lieky berie, kedy má ďalšie sedenia a aké odporúčania dostal od lekárov vám jednak umožní mať informácie o tom, ako pomôcť, a jednak eliminuje prípadné negatívne prekvapenia, ak sa zdravotný stav vášho partnera zmení.
Originálny blog: Kate Thieda – Is Your Partner Depressed or Just Unhappy?, http://blogs.psychcentral.com/wellness/2011/10/depressed-or-unhappy/
Tento článok je neoficiálnym prekladom anglického originálu. V článku Depresia je choroba píšem o dôvodoch, prečo takýmto spôsobom publikujem blogy zo zahraničia.
Prosim, nezartujte tu s pitim. Nehodi ...
Tak-tak dámy, teraz ste to dali do ...
Nemám s týmto ochorením žiadne ...
Dávam Ti úplne za pravdu. :-))) Som ...
Janka, ja mám s týmto ochorením ...
Celá debata | RSS tejto debaty