Založ si blog

Vyššie riziko psychických problémov u homosexuálov

Výskumy dokazujú, že homosexuálni ľudia zažívajú viac problémov s duševným zdravím, ako ľudia heterosexuálni. Vedúci výskumného tímu MUDr. Apu Chakraborty z University College London vo Veľkej Británii verí, že k zvýšenému riziku prispieva diskriminácia.

So svojím tímom skúmali mieru (percentuálny podiel) duševných porúch u 7403 dospelých ľudí, žijúcich vo Veľkej Británii, ktorých údaje boli získané z oficiálneho pravidelného prieskumu psychiatrickej chorobnosti dospelých v roku 2007 (Adult Psychiatric Morbidity Survey 2007). Miery depresií, úzkostí, obsedantno-kompulzívnych porúch, fóbií, sebapoškodzovania, samovražedných myšlienok a závislostí od alkoholu a drog boli signifikantne vyššie u homosexuálnych respondentov.

 

Napríklad, v poslednom týždni zažili depresívnu epizódu štyri percentá homosexuálnych účastníkov prieskumu, v porovnaní s dvoma percentami heterosexuálnych respondentov. Miera závislosti na alkohole bola u homosexuálov na úrovni desať percent v porovnaní s piatimi percentami u heterosexuálov; u sebapoškodzovania vyšiel tento pomer na deväť percent oproti piatim percentám. Podiel homosexuálnych ľudí, ktorí opísali svoj stav ako „celkom alebo veľmi spokojný/á“, dosiahol výšku 30 percent, oproti 40 percentám  u heterosexuálov.

 

MUDr. Chakraborty sa domnieva, že tieto výsledky sú „veľmi znepokojivé“. Hovorí: „Táto štúdia je vôbec prvou, ktorá skúma duševné zdravie a pohodu gayov, lesieb a bisexuálnych ľudí na náhodnej vzorke populácie. Naša štúdia potvrdzuje predchádzajúce výskumy vykonané vo Veľkej Británii, USA a Holandsku, ktoré naznačili, že u neheterosexuálnych ľudí existuje významne vyššie riziko vzniku duševných porúch, samovražedných myšlienok, užívania návykových látok a sebapoškodzovania než u ľudí heterosexuálnych“.

 

Uvádza, že aj keď zmeraná úroveň diskriminácie homosexuálov bola nízka, v porovnaní s diskrimináciou zmeranou u heterosexuálov bola stále významne vysoká. Tieto zistenia „potvrdzujú hypotézu, že ľudia, ktorí sa cítia diskriminovaní, sú vystavení stresujúcim sociálnym skúsenostiam, čo u nich zvyšuje riziko vzniku psychických problémov,“ hovorí.

 

„Zvýšená miera psychických problémov u homosexuálnych osôb si rozhodne vyžaduje, aby sme vynakladali väčšie úsilie na predchádzanie rizikám, ktoré vznik týchto psychických problémov podporujú“, dodáva MUDr. Chakraborty.

 

V Prieskume psychiatrickej chorobnosti dospelých v roku 2007 (Adult Psychiatric Morbidity Survey 2007) reprezentatívna vzorka britskej populácie poskytla informácie o vlastných neurotických príznakoch, duševných poruchách, pravdepodobnosti psychózy, samovražedných myšlienkach a o užívaní alkoholu a drog, ako aj o aspektoch vlastnej sexuálnej identity a vnímanej diskriminácii.

 

Štúdia je publikovaná v odbornom časopise British Journal of Psychiatry. MUDr. Chakraborty a jeho tím dospel k záveru, že „diskriminácia z dôvodu sexuálnej orientácie vedie k výskytu určitých neurotických porúch, a to aj po očistení o potenciálne zmätočné premenné.“

 

V komentári k tejto štúdii na internetových stránkach časopisu psychiater MUDr. Mohinder Kapoor z nadácie v juhozápadnom Yorkshire NHS Trust vo Veľkej Británii zdôrazňuje zatiaľ  obmedzené dostupné dôkazy v tejto oblasti. Hovorí: „je treba oceniť autorov, ktorí sa venovali vykonaniu tejto štúdie.“

 

No poukazuje na to, že prierezové štúdie tohto typu môžu iba sformulovať otázku, či v danom prípade existuje príčinná súvislosť, než naozaj otestovať hypotézu, že je tomu tak. Závery autorov označil ako  “ príliš ambiciózne,“ pretože, ako píše: „nikto nemôže (na základe dát z uvedeného prieskumu, pozn. prekladateľa) overiť, či uvedené psychiatrické problémy sú spojené s diskrimináciou na základe sexuálnej orientácie.“ Hovorí, že: „k štúdiu skutočného vplyvu diskriminácie (z dôvodu sexuality) na psychické problémy je potrebný dlhodobejší prístup.“

 

Či už je, alebo nie je diskriminácia u inak orientovaných príčinou ich psychických problémov, to, že miera výskytu je vyššia než u heterosexuálnych osôb, bolo zistené už skôr. V roku 2008 profesor Michael King a jeho tím na University College London vo Veľkej Británii vykonali revíziu 28 štúdií na túto tému. Všetky boli publikované v rokoch 1966 až 2005, a zahŕňali celkom 214.344 heterosexuálne a 11.971 homosexuálne orientovaných ľudí.

 

Ich analýza ukázala dvojnásobný percentuálny podiel pokusov o samovraždu u lesieb, gayov a bisexuálnych ľudí. Riziko depresií a úzkostných porúch bolo jeden a pol krát vyššie, rovnako ako riziko závislosti od alkoholu a iných návykových látok.

 

Väčšina výsledkov vyšla u oboch pohlaví podobne, avšak ženy sú obzvlášť vystavené riziku závislosti od alkoholu a drog a u mužov je vyššie riziko samovražedných pokusov.

 

Výskumníci hovoria: „Existuje veľa dôvodov, prečo homosexuálne osoby môžu s vyššou pravdepodobnosťou čeliť psychologickým ťažkostiam – napríklad kvôli problémom s vyrastaním vo svete zameranom na heterosexuálne normy a hodnoty, ako aj kvôli negatívnemu vplyvu spoločenskej stigmy homosexuality.“

 

„Navyše, komerčne dostupný homosexuálny „svet“, v ktorom si inak orientovaní muži a ženy hľadajú partnerov a priateľov, zvyšuje pravdepodobnosť zvýšeného užívania alkoholu a cigariet. Osobitne alkohol môže mať na duševnú pohodu nepriaznivý vplyv.“

 

„A napokon, naše výsledky čiastočne preukázali aj to, že sexuálne zážitky v detstve u homosexuálnych alebo bisexuálnych mužov môžu hrať určitú rolu v ich dospelom psychickom nastavení,“ uzatvárajú.

 

Referencie

Chakraborty, A. et al.: Duševné zdravie neheterosexuálnej populácie Anglicka. British Journal of Psychiatry, vyd. 198, február 2011, str. 143-48.

 

King, M. et al.: Systematický prehľad duševných porúch, samovrážd a úmyselného sebapoškodzovania u lesieb, gayov a bisexuálnych ľudí. BMC Psychiatria, vyd. 18., august 2008, 8:70.

 

King, M. a Nazareth, I.: Zdravie ľudí, ktorí sú klasifikovaní ako lesby, gayovia a bisexuálni, navštevujúcich rodinných lekárov v Londýne: kontrolované štúdie. BMC public Health, vyd. 6., máj 2006, 6:127.

 

Originálny blog: Jane Collingwood  – Higher Risk of Mental Health Problems for Homosexuals, http://psychcentral.com/lib/2011/higher-risk-of-mental-health-problems-for-homosexuals/.

Tento článok je neoficiálnym prekladom anglického originálu. V článku Depresia je choroba píšem o dôvodoch, prečo takýmto spôsobom publikujem blogy zo zahraničia.

Novoročné predsavzatia: Zmeniť, alebo prijať?

01.01.2012

A je tu opäť ten čas… Čas, keď si ľudia hovoria, že od 1. januára (a „vezmú na to jed!“) začne rok, kedy ________! (Doplňte zvyk, ktorému sa darilo vyhýbať sa Vašim pokusom ho zmeniť posledných 365 a viac dní…). Predsavzatia súvisia so snahou jednoznačne zmeniť svoj život k lepšiemu. Na pomyselnej osi, ktorá má „prijatie“ na strane jednej a [...]

10 najlepších každodenných návykov, ktoré pomáhajú udržať depresiu na uzde

11.12.2011

Existujú určité veci, ktoré (ak sú pravidelné) mi pomáhajú udržať príznaky vlastnej depresie pod kontrolou. Niektoré z nich sú všeobecne známe, iné obvykle nie sú v centre nášho uvažovania – ale môžu byť tým rozhodujúcim momentom pre dosiahnutie duševného zdravia.

Je váš partner v depresii, alebo „len“ nešťastný?

07.10.2011

Možno ste si všimli, že ľudia sa oháňajú slovom „depresia“ veľmi často. Slovo „depresívny“ sa do značnej miery stalo synonymom slova „smutný“ alebo „cítiť sa nejaký čas mizerne“. No pre tých, ktorí majú skutočné depresie, je to, čo cítia, omnoho horšie, ako len zopár za sebou prebiehajúcich zlých dní.

hacker

USA oznámia nové sankcie voči Rusku za hackerské útoky

15.04.2021 07:47

Sankcie majú byť odvetou aj za zasahovanie do amerických prezidentských volieb.

drogy chorvátsko kokaín

V Chorvátsku zhabali v prístave zásielku kokaínu za 57 miliónov eur

15.04.2021 07:08

Kontraband bol ukrytý v debnách s ovocím. Ide o jeden z najväčších nálezov narkotík v Chorvátsku.

očkovanie, Moderna, koronavírus

Koniec testovania pre zaočkovaných? Odborníci sú za

15.04.2021 06:36

Pandemická komisia súhlasí s tým, aby sa zaočkovaní ľudia už nemuseli testovať.

odvody, dane, peniaze, SZČO, živnostník

Preukazovanie pôvodu majetku nefunguje. Stačí jednoduchý trik

15.04.2021 06:30

V súčasnosti platný Zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý pochádza z roku 2005, sa dá jednoducho obísť.

adela

Depresia je choroba, ktorá závažne ovplyvňuje nielen toho, kto ňou trpí, ale i množstvo ľudí okolo - partnera, rodinu, priateľov... Denne a neustále, vo vážnych i bežných situáciách. Vhodné riešenia a spôsoby pomoci sú pritom často iné, než by sa nám na prvý pohľad mohlo zdať. Čím viac sme ochotní o nej vedieť, tým viac dokážeme skutočne pomôcť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 91481x
Priemerná čítanosť článkov: 6534x

Autor blogu

Kategórie