Výskumy dokazujú, že homosexuálni ľudia zažívajú viac problémov s duševným zdravím, ako ľudia heterosexuálni. Vedúci výskumného tímu MUDr. Apu Chakraborty z University College London vo Veľkej Británii verí, že k zvýšenému riziku prispieva diskriminácia.
So svojím tímom skúmali mieru (percentuálny podiel) duševných porúch u 7403 dospelých ľudí, žijúcich vo Veľkej Británii, ktorých údaje boli získané z oficiálneho pravidelného prieskumu psychiatrickej chorobnosti dospelých v roku 2007 (Adult Psychiatric Morbidity Survey 2007). Miery depresií, úzkostí, obsedantno-kompulzívnych porúch, fóbií, sebapoškodzovania, samovražedných myšlienok a závislostí od alkoholu a drog boli signifikantne vyššie u homosexuálnych respondentov.
Napríklad, v poslednom týždni zažili depresívnu epizódu štyri percentá homosexuálnych účastníkov prieskumu, v porovnaní s dvoma percentami heterosexuálnych respondentov. Miera závislosti na alkohole bola u homosexuálov na úrovni desať percent v porovnaní s piatimi percentami u heterosexuálov; u sebapoškodzovania vyšiel tento pomer na deväť percent oproti piatim percentám. Podiel homosexuálnych ľudí, ktorí opísali svoj stav ako „celkom alebo veľmi spokojný/á“, dosiahol výšku 30 percent, oproti 40 percentám u heterosexuálov.
MUDr. Chakraborty sa domnieva, že tieto výsledky sú „veľmi znepokojivé“. Hovorí: „Táto štúdia je vôbec prvou, ktorá skúma duševné zdravie a pohodu gayov, lesieb a bisexuálnych ľudí na náhodnej vzorke populácie. Naša štúdia potvrdzuje predchádzajúce výskumy vykonané vo Veľkej Británii, USA a Holandsku, ktoré naznačili, že u neheterosexuálnych ľudí existuje významne vyššie riziko vzniku duševných porúch, samovražedných myšlienok, užívania návykových látok a sebapoškodzovania než u ľudí heterosexuálnych“.
Uvádza, že aj keď zmeraná úroveň diskriminácie homosexuálov bola nízka, v porovnaní s diskrimináciou zmeranou u heterosexuálov bola stále významne vysoká. Tieto zistenia „potvrdzujú hypotézu, že ľudia, ktorí sa cítia diskriminovaní, sú vystavení stresujúcim sociálnym skúsenostiam, čo u nich zvyšuje riziko vzniku psychických problémov,“ hovorí.
„Zvýšená miera psychických problémov u homosexuálnych osôb si rozhodne vyžaduje, aby sme vynakladali väčšie úsilie na predchádzanie rizikám, ktoré vznik týchto psychických problémov podporujú“, dodáva MUDr. Chakraborty.
V Prieskume psychiatrickej chorobnosti dospelých v roku 2007 (Adult Psychiatric Morbidity Survey 2007) reprezentatívna vzorka britskej populácie poskytla informácie o vlastných neurotických príznakoch, duševných poruchách, pravdepodobnosti psychózy, samovražedných myšlienkach a o užívaní alkoholu a drog, ako aj o aspektoch vlastnej sexuálnej identity a vnímanej diskriminácii.
Štúdia je publikovaná v odbornom časopise British Journal of Psychiatry. MUDr. Chakraborty a jeho tím dospel k záveru, že „diskriminácia z dôvodu sexuálnej orientácie vedie k výskytu určitých neurotických porúch, a to aj po očistení o potenciálne zmätočné premenné.“
V komentári k tejto štúdii na internetových stránkach časopisu psychiater MUDr. Mohinder Kapoor z nadácie v juhozápadnom Yorkshire NHS Trust vo Veľkej Británii zdôrazňuje zatiaľ obmedzené dostupné dôkazy v tejto oblasti. Hovorí: „je treba oceniť autorov, ktorí sa venovali vykonaniu tejto štúdie.“
No poukazuje na to, že prierezové štúdie tohto typu môžu iba sformulovať otázku, či v danom prípade existuje príčinná súvislosť, než naozaj otestovať hypotézu, že je tomu tak. Závery autorov označil ako “ príliš ambiciózne,“ pretože, ako píše: „nikto nemôže (na základe dát z uvedeného prieskumu, pozn. prekladateľa) overiť, či uvedené psychiatrické problémy sú spojené s diskrimináciou na základe sexuálnej orientácie.“ Hovorí, že: „k štúdiu skutočného vplyvu diskriminácie (z dôvodu sexuality) na psychické problémy je potrebný dlhodobejší prístup.“
Či už je, alebo nie je diskriminácia u inak orientovaných príčinou ich psychických problémov, to, že miera výskytu je vyššia než u heterosexuálnych osôb, bolo zistené už skôr. V roku 2008 profesor Michael King a jeho tím na University College London vo Veľkej Británii vykonali revíziu 28 štúdií na túto tému. Všetky boli publikované v rokoch 1966 až 2005, a zahŕňali celkom 214.344 heterosexuálne a 11.971 homosexuálne orientovaných ľudí.
Ich analýza ukázala dvojnásobný percentuálny podiel pokusov o samovraždu u lesieb, gayov a bisexuálnych ľudí. Riziko depresií a úzkostných porúch bolo jeden a pol krát vyššie, rovnako ako riziko závislosti od alkoholu a iných návykových látok.
Väčšina výsledkov vyšla u oboch pohlaví podobne, avšak ženy sú obzvlášť vystavené riziku závislosti od alkoholu a drog a u mužov je vyššie riziko samovražedných pokusov.
Výskumníci hovoria: „Existuje veľa dôvodov, prečo homosexuálne osoby môžu s vyššou pravdepodobnosťou čeliť psychologickým ťažkostiam – napríklad kvôli problémom s vyrastaním vo svete zameranom na heterosexuálne normy a hodnoty, ako aj kvôli negatívnemu vplyvu spoločenskej stigmy homosexuality.“
„Navyše, komerčne dostupný homosexuálny „svet“, v ktorom si inak orientovaní muži a ženy hľadajú partnerov a priateľov, zvyšuje pravdepodobnosť zvýšeného užívania alkoholu a cigariet. Osobitne alkohol môže mať na duševnú pohodu nepriaznivý vplyv.“
„A napokon, naše výsledky čiastočne preukázali aj to, že sexuálne zážitky v detstve u homosexuálnych alebo bisexuálnych mužov môžu hrať určitú rolu v ich dospelom psychickom nastavení,“ uzatvárajú.
Referencie
Chakraborty, A. et al.: Duševné zdravie neheterosexuálnej populácie Anglicka. British Journal of Psychiatry, vyd. 198, február 2011, str. 143-48.
King, M. et al.: Systematický prehľad duševných porúch, samovrážd a úmyselného sebapoškodzovania u lesieb, gayov a bisexuálnych ľudí. BMC Psychiatria, vyd. 18., august 2008, 8:70.
King, M. a Nazareth, I.: Zdravie ľudí, ktorí sú klasifikovaní ako lesby, gayovia a bisexuálni, navštevujúcich rodinných lekárov v Londýne: kontrolované štúdie. BMC public Health, vyd. 6., máj 2006, 6:127.
Originálny blog: Jane Collingwood – Higher Risk of Mental Health Problems for Homosexuals, http://psychcentral.com/lib/2011/higher-risk-of-mental-health-problems-for-homosexuals/.
Tento článok je neoficiálnym prekladom anglického originálu. V článku Depresia je choroba píšem o dôvodoch, prečo takýmto spôsobom publikujem blogy zo zahraničia.
Celá debata | RSS tejto debaty